transport niskopodwoziowy

Transportem ponadgabarytowym, inaczej transportem gabarytowym nazywa się określony rodzaj transportu mienia, które wymaga zastosowania specjalnego zaplecza, aby dowieźć je do celu. Przy transporcie tego typu należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo mienia. O czym należy wówczas pamiętać?

 

W przepisach nie znajdziemy dokładnej definicji tego, czym jest gabaryt. To nazwa stosowana jednak powszechnie na określenie różnego rodzaju przedmiotów, które posiadają duże wymiary oraz znaczny ciężar.

 

Tego rodzaju ładunki nie mogą być bezpiecznie przewiezione z wykorzystaniem standardowych środków transportu, przykładowo samochodów osobowych czy też samochodów dostawczych. Konieczny jest wtedy specjalny transport ponadgabarytowy, który określany jest także transportem gabarytowym albo ponadnormatywnym.

 

Kiedy transport ponadnormatywny stosowany jest najczęściej? Jak jest on organizowany? Kto świadczy usługi transportu tego typu?

 

Kiedy konieczna jest organizacja transportu ponadgabarytowego?

Transport ponadgabarytowy jest prowadzony w przypadku różnego rodzaju mienia, które wymaga zastosowania właściwych środków transportu cechujących się odpowiednimi wymiarami oraz nośnością.

Tego rodzaju transport prowadzony jest między innymi dla poniższych typów ładunków:

 

  • mebli
  • sprzętów AGD i RTV
  • maszyn budowalnych
  • maszyn przemysłowych
  • łodzi i jachtów
  • maszyn rolniczych
  • samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych
  • sprzętu sportowego
  • konstrukcji stalowych
  • silosów

 

Tego typu ładunki posiadają różne rozmiary i ciężar, dlatego też konieczne jest dobranie wtedy właściwego zaplecza transportowego.

 

Jak organizuje się transport ponadgabarytowy?

Transport gabarytów odbywa się z zastosowaniem odpowiednich pojazdów oraz naczep lub przyczep.

 

W tym obszarze prowadzony jest także transport niskopodwoziowy, czyli przewóz mienia z wykorzystaniem specjalnych naczep niskopodwoziowych. Najczęściej jest on prowadzony wtedy, gdy konieczny jest transport samochodów ciężarowych czy też transport maszyn budowlanych czy rolniczych.

samochody ciężarowe

Gdy natomiast chodzi o transport mebli, najczęściej stosuje się wtedy meblowozy, w których można umieścić mienie. Firmy transportowe mogą wtedy odpowiednio je zabezpieczyć, a także wykonać ich demontaż i ponowny montaż.

 

Najwięcej trudności powoduje transport mienia o bardzo dużych wymiarach i ciężarze, na przykład konstrukcji stalowych, silosów czy dużych jachtów i łodzi. Konieczne może być wtedy optymalne zaplanowanie trasy oraz jej właściwe przygotowanie, na przykład przez demontaż znaków drogowych, oświetlenia drogowego. W wybranych przypadkach konieczna może być także asysta policji.

 

Transport gabarytów będzie wymagał także uzyskanie właściwych zezwoleń ze strony służb oraz będzie wymagał kierowania ruchem.

 

Transport gabarytowy – zadanie dla profesjonalistów

Bezpieczny, szybki i sprawny transport gabarytów, na przykład transport samochodów, maszyn, mebli, zawsze będzie wymagał zastosowania odpowiedniego zaplecza.

 

Warto zatem zlecić go wyspecjalizowanym w tym firmom, które dysponują właściwymi samochodami i naczepami, a także mogą zająć się kompleksową organizacją wszystkich procedur związanych z przygotowaniem transportu.

 

W Warszawie usługi tego rodzaju oferuje między innymi firma Jupiter Gabaryty (www.jupiter-gabaryty.pl), która posiada wieloletnie doświadczenie w branży transportu gabarytowego na rynku stołecznym. Zajmuje się ona przewozem mienia w Polsce, a także poza granice kraju.

 

Reasumując, gdy konieczny jest transport gabarytów, warto zlecić tego typu usługi wyspecjalizowanym firmom. Dzięki temu wskazane ładunki niezależnie od ich wymiarów i ciężaru będą mogły bezpiecznie dotrzeć do celu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 20 =

Sunday, Apr 21, 2024