transport

Aby firma transportowa mogła zarabiać, musi znajdować klientów. Znakomitym na to sposobem jest giełda przewozowa. To narzędzie, które powinien znać każdy spedytor i każdy przewoźnik. Jest wiele powodów, aby korzystać z giełd transportowych. Jakie są ich zalety i wady? Jak działają i jak korzystać z giełdy transportowej, by zapewnić swojej firmie dodatkowe zyski?

Co to jest i jak działa giełda transportowa?

Giełda usług transportowych to wirtualna platforma, na której funkcjonują spedytorzy, firmy przewozowe oraz prywatni zleceniodawcy. Znaleźć można na niej zlecenia transportu ładunków oraz oferty na wolne pojazdy. Na rynku można operuje kilka dużych, dominujących giełd transportowych, obejmujących przewozy międzynarodowe. Są też platformy bardziej lokalne lub po prostu mniejsze.

Dzisiejsze giełdy transportowe to w praktyce rozbudowane systemy informatyczne. Mogą przybierać różną formę – na przykład serwisów aukcyjnych czy aplikacji typu SaaS (Software as a Service). Ich historia sięga jednak lat siedemdziesiątych, kiedy nastąpił dynamiczny rozwój rynku przewozów samochodowych i powstała koncepcja giełd transportowych.

Pierwsza giełda przewozowa to jednak lata osiemdziesiąte. Wtedy to powstała giełda transportowa Teleroute, działająca w oparciu o linie telefoniczne. Działała jeszcze do 2012 roku. Współczesne giełdy transportowe funkcjonują online w systemie 24/7. Zapewniają dostęp do tysięcy ofert na frachty oraz gotowe do przewozu, wolne pojazdy. Są tam też spedytorzy, przedsiębiorstwa i osoby prywatne zlecające transport, a także firmy oferujące usługi transportowe.

Giełdy transportowe są efektywnym i opłacalnym miejscem dla wszystkich podmiotów na nich funkcjonujących. Spedytorom pozwalają ułatwić i usprawnić pracę. Firmy transportowe mają okazję zredukować puste przebiegi i zdobyć nowych klientów. Giełdy to platformy kontaktu między kontrahentami, które wszystkim ich uczestnikom przynoszą korzyści.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas zlecenie transportowe do 3,5 tony, czy inne rodzaje transportu, np. transport pojazdów czy transport pasażerów, na giełdzie bez trudu znajdziemy chętnych do nawiązania współpracy. Łodzie, samochody, motocykle, nietypowe palety, ładunki specjalnej ostrożności – na giełdzie jest to wszystko i wiele więcej. Zarówno firmy realizujące ogólne zlecenia transportowe, jak i te podmioty, które specjalizują się w przewożeniu konkretnych ładunków, trafią tu na odpowiednich partnerów biznesowych.

Na giełdzie do najbardziej popularnych należą m.in. zlecenia transportowe do 3,5 tony, zlecenia na transport paletowy, transport maszyn dla przemysłu, transport pojazdów. Oferowane na nich są również przeprowadzki. Zlecenia przewozowe mogą mieć charakter jednorazowy lub mogą to być oferty stałej współpracy zdobywane w formie przetargu (czyli są to stałe zlecenia transportowe). Oferty składa się też czasem na takiej zasadzie jak w serwisach aukcyjnych. Zlecenie na transport może przybierać formę doładunku. Może też być realizowane jako transport częściowy czy drobnicowy.

Zalety i wady giełd transportowych

Giełdy są miejscem nawiązywania współpracy transportowej i relacji biznesowych w tym zakresie. Jakie jednak są plusy i minusy korzystania z tego rodzaju platform?

Najważniejsze zalety to:

  • optymalizacja logistyki transportowej (w szczególności przyspieszenie kontaktu między zleceniodawcą i zleceniobiorcą)
  • redukcja pustych przebiegów
  • obniżenie kosztów
  • możliwość znajdowania nowych kontrahentów oraz nawiązywania z nimi stałej współpracy
  • szybkie znajdowanie klientów
  • prostota obsługi giełd transportowych (oferty transportowe równie łatwo opublikować, jak i się do nich zgłosić)
  • opinie online umożliwiające stronom wzajemną weryfikację
  • korzyści środowiskowe – poprzez zmniejszenie pustych przebiegów giełdy przyczyniają się do zmniejszenia CO2 emitowanego przez transport, dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu floty transportowej
  • dostęp do zleceń na interesującym rynku lub jego fragmencie – lokalnie w kraju czy regionie lub międzynarodowo
  • aktualizowanie ofert na transport na bieżąco oraz funkcjonowanie online w trybie 24/7, z dostępem także na urządzeniach mobilnych

Wśród największych wad giełd transportowych należy wymienić takie kwestie jak:

  • koszty abonamentowe czy subskrypcyjne i prowizje (opłacane przez przewoźników), największe giełdy nie są darmowe
  • duża konkurencyjność (i nie chodzi tylko o zdobycie zlecenia, ale też o podejmowanie z tego powodu zbyt szybkich decyzji, co w transporcie niekoniecznie się sprawdza)
  • konieczność poświęcenia pewnych zasobów na znalezienie zlecenia – znalezienie zlecenia może być czasochłonne i pracochłonne, może się wiązać z oddelegowaniem pracownika do tego celu, należy też nastawić się na to, że większość złożonych ofert zostanie odrzucona (mimo to giełda transportowa pozostaje szybszym i pewniejszym sposobem na zdobycie zleceń niż na przykład mailing)
  • konieczność budowania reputacji firmy, co może być problemem na początku (znaczenie mają referencje, posiadanie ubezpieczenia, charakter tego ubezpieczenia, opinie o firmie, etc.)
  • możliwość trafienia na nierzetelnych kontrahentów (o czym w internecie łatwo zapomnieć), mimo istnienia systemów opiniowania

Giełda transportu ma więc pewne wady. Korzyści są jednak na tyle duże, że zdecydowanie przeważają nad tymi negatywnymi aspektami. Warto podkreślić, że giełda zleceń transportowych to dobre miejsce dla każdego, ale szczególnie atrakcyjna będzie dla mniejszych przewoźników. Ci więksi mają dobrze opanowany rynek spedycyjny, gdzie funkcjonują duże, wyspecjalizowane podmioty.

Jak znaleźć zlecenia transportowe na giełdzie?

Osoby, które zastanawiają się, jak pozyskać zlecenia transportowe na giełdzie, nie muszą się martwić. Obsługa giełdy transportowej jest bardzo prosta. Najpierw należy wejść na stronę tego rodzaju instytucji lub zainstalować i skorzystać z odpowiedniej aplikacji. Może być przy tym konieczna rejestracja oraz uiszczenie opłaty. Czasem jednak od razu można przeglądać oferty. Po znalezieniu atrakcyjnego zlecenia wystarczy złożyć ofertę i poczekać na akceptację przez klienta.

Warto podkreślić, że zlecenia transportowe można przeglądać z wykorzystaniem filtrów różnego rodzaju – według lokalizacji, trasy, zasięgu, charakteru danego ładunku, wagi przesyłki, a czasem nawet słów kluczowych. Można wybierać prywatne zlecenia transportowe lub zlecenia od partnerów biznesowych i instytucji.

Trzeba też zaznaczyć, że dużą rolę w przekonaniu do siebie kontrahenta mają informacje o naszej firmie. Strona lub program do zleceń transportowych pozwala szczegółowo zaprezentować firmę. Wypełnienie danych takich jak profil firmy, logo, dokumenty firmowe (wszelkiego rodzaju licencje i zaświadczenia, które można upublicznić) mogą ułatwić kontrahentowi podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy. Aby zdobyć zlecenie transportowe online dobrze również pamiętać o możliwości kontaktu – w razie wątpliwość lub pytań warto pisać maile i dowiadywać się o szczegóły bezpośrednio u potencjalnego partnera biznesowego.

Giełda transportowa – polska i europejska alternatywa

Jaka jest najlepsza giełda transportowa? Tu sporo zależy od potrzeb i punktu widzenia przewoźnika czy spedytora. Istnieją giełdy lokalne czy regionalne, które niekoniecznie będą najlepszym wyborem, gdy w grę będzie wchodził transport międzynarodowy. Dlatego przed opłaceniem abonamentu warto zrobić rozeznanie i zapoznać się z tym, jakie są alternatywy. Wśród zakorzenionych w Polsce giełd transportowych można wymienić:

• trans.eu
• clicktrans.pl
• cargo.pl
• wyslijbusem.pl

Są też platformy, które funkcjonują i w Polsce, ale mają bardziej europejskie korzenie. To na przykład:

  • giełda transportowa teleroute.com
  • giełda transportowa timocom.pl
  • giełda transportowa wtransnet.com

Zlecenia transportowe są realizowane na najprzeróżniejszych trasach. W Polsce najbardziej popularne są przede wszystkim kierunki takie jak: Polska – Niemcy, Polska – Wielka Brytania, Polska – Francja, Polska – Hiszpania, Polska – Holandia. Na trasach krajowych jako destynacje docelowe wymienić można przede wszystkim takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Gdynia.

Stawki na giełdzie transportowej zależą od wielu czynników. Duże znaczenie ma charakter usługi. Jeśli jest to zlecenie transportowe o kompleksowym charakterze, w szczególności z załadunkiem i rozładunkiem, koszty będą odpowiednio wyższe. Na ceny transportu wpływa także kategoria zlecenia i rodzaj ładunku, destynacja, wymiary przewożonych towarów, kwestia tego, czy chodzi o przewozy krajowe, czy przewozy międzynarodowe, etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =

Sunday, Dec 8, 2024