pakowanie

Mamy dobrą wiadomość. Przeprowadzka może być bezproblemowa! Jest tylko jeden kluczowy warunek. Musi ona być dobrze przygotowana, jeśli chodzi o logistykę. Dobry plan to podstawa, a im lepszy, tym sprawniej zorganizowana przeprowadzka i tym mniej kłopotu. Niezwykle istotne jest w tym kontekście pakowanie rzeczy. Jeśli ten etap pójdzie gładko, znacząco zmniejsza się ryzyko zamiany przeprowadzki w katastrofę. Jak się pakować przy przeprowadzce, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu?

Zaczynamy pakowanie – jak się przygotować do przeprowadzki?

Przeprowadzka to zawsze ogromne wyzwanie. Bardzo często nie wiadomo, od czego zacząć pakowanie. Nieważne, czy w grę wchodzą przeprowadzki międzynarodowe, czy też przeprowadzki krajowe i jak duży jest dobytek. To, jak się pakować, sprawia zawsze najwięcej problemów. Każdy chciałby przy tym szybko spakować się do przeprowadzki. Tu jednak nie ma drogi na skróty. Do sprawy trzeba podejść metodycznie, bez emocji. Ważne w tym wszystkim jest właściwe zarządzanie czasem, dobra organizacja i odpowiednie zabezpieczenie mienia.

Warto zaznaczyć, że wiele rzeczy można przygotować jeszcze przed przeprowadzką. Pakowanie dobrze zacząć nawet na kilka miesięcy czy tygodni przed planowanymi przenosinami. Część rzeczy można powkładać do pudeł i właściwie zabezpieczyć, a potem znieść do garażu czy innego pomieszczenia magazynowego, gdzie mogą czekać na załadunek. To pozwala zaoszczędzić czas i ułatwia sytuację w dniu przeprowadzki.

Na wczesnym etapie przeprowadzki oprócz dobrego zabezpieczenia dobytku warto zwrócić uwagę na kolejność pakowania rzeczy, a także mieć na uwadze koszty, które należy ponieść w związku z przygotowaniami do pakowania oraz samym pakowaniem się. Ten wstęp do przeprowadzki ma zresztą duże znaczenie. Przygotowania powinny obejmować gromadzenie materiałów do pakowania, planowanie, a także segregację mienia.

Jakie materiały do pakowania będą potrzebne?

Materiały do pakowania to podstawa każdej przeprowadzki. Solidne, kartonowe pudła, nie zniszczone, bez zwilgoceń, z grubymi ściankami,  będą niezbędne przy każdych przenosinach. Można je zamówić, ale i zdobyć za darmo, na przykład w marketach (także przy kupowaniu produktów w dużej ilości, na przykład dużego pudła z makaronem). Ale nie jest to jedyny materiał, który należy wykorzystać przy pakowaniu.

Podczas przeprowadzki przydadzą się również materiały do pakowania w kartonach. Chodzi o takie przedmioty jak folia bąbelkowa i folia stretch, taśma klejąca lub sznurki pakowe, a także nożyczki (może też być nóż). Do tego warto zaopatrzyć się w materiały zabezpieczające dobytek. Tu wspomnieć trzeba przede wszystkim o styropianie i granulacie styropianowym, poduszkach powietrznych do paczek, a także makulaturze. Przydatne będą też inne materiały do pakowania, a w szczególności wszelkiego rodzaju worki, w tym worki na śmieci, worki próżniowe, worki z pralni, worki na ubrania i woreczki strunowe. Pomocne mogą być także wieszaki i pokrowce.

Jak zaplanować pakowanie?

Przeprowadzka nie zawsze musi oznaczać wielkiego planowania (choć jakieś powinna). Nieduży dobytek to mały kłopot. Im jednak więcej osób do przeprowadzki, im większy dobytek, im większe odległości wchodzą w grę, tym ważniejsza staje się dobra organizacja przedsięwzięcia. W szczególności dotyczy to przeprowadzek biur i firm. Aby sobie tę sytuację ułatwić, warto:

  • rozpocząć pakowanie przed dniem przeprowadzki
  • przygotować listę pakowanych kartonów oraz cenniejszych przedmiotów
  • pamiętać o oznaczaniu paczek ze względu na ich zawartość oraz pomieszczenie, z którego pochodzą lub do którego muszą trafić
  • ustalić kolejność pakowania mienia – od rzeczy najmniej potrzebnych po przyjeździe do rzeczy najbardziej istotnych dla normalnego funkcjonowania

Warto zarazem pamiętać, że plan jest tylko punktem wyjścia. Pomaga w organizacji, pozwala spokojnie się przygotować, ale nie znaczy to, że trzeba się go kurczowo trzymać. Kiedy zajdzie taka potrzeba, warto go modyfikować.

przeprowadzki

Jak segregować mienie w czasie pakowania?

Dobra organizacja w czasie pakowania dotyczy także właściwego sortowania mienia. Wspomniane wcześniej woreczki strunowe przydadzą się do zebrania razem drobnych przedmiotów jednego typu, np.. biżuterię. Warto też wykorzystać różnego rodzaju pojemniki i szuflady. Przy pakowaniu należy starać się grupować rzeczy tego samego rodzaju i kształtu lub z tego samego materiału, czyli na przykład plastik z plastikiem, a sztućce ze sztućcami. Dzięki temu łatwiej te przedmioty zabezpieczyć. Pozwala to też na oszczędzenie miejsca w samochodzie, bo wszystko jest lepiej poukładane.

Czas przeprowadzki dobrze wykorzystać na pozbycie się rzeczy zbędnych. Warto od razu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę potrzebne są nam te stare książki, nieużywane ciuchy i inne rupiecie. Część dobytku można z powodzeniem sprzedać. Można też oddać za darmo chętnym. Nie najlepszym pomysłem będzie jednak zawracanie sobie głowy tego rodzaju rzeczami tuż przed przeprowadzką. Nie należy tego po prostu zostawiać na ostatnią chwilę.

O czym pamiętać w czasie przeprowadzki – jak się pakować z głową?

Jeśli chcesz, aby przeprowadzka przebiegała szybko i sprawnie, weź pod uwagę te praktyczne porady:

  1. Weź się za pakowanie tak wcześnie, jak tylko to możliwe – wczesne pakowanie jest ważne.
  2. Wyrzuć niepotrzebne rzeczy, oddaj je lub sprzedaj – przeprowadzka to dobra okazja, aby zrobić selekcję i przegląd mienia.
  3. Użyj kolorowych kartek i przezroczystej taśmy oraz flamastrów do opisu paczek. Zwiąż i oznacz odpowiednio przewody do urządzeń elektronicznych, np. komputera. Zadbaj o to, by z daleka było widać, co gdzie ma trafić po przeprowadzce – etykietowanie i opisywanie pakunków to dobra praktyka.
  4. Pamiętaj o tym, żeby nie przepakowywać kartonów. Wypełniaj je tak, by nie było w nich pustych przestrzeni. Wykorzystaj też szuflady czy wnętrza pojemników, np. garnków. Uważaj, gdzie stawiasz paczki z kruchymi i delikatnymi przedmiotami w samochodzie – odpowiednie zabezpieczenie dobytku i załadunek we właściwej kolejności to sposób na bezpieczny transport.
  5. Sprawdź przed wyjazdem, czy wszystko w aucie jest na swoim miejscu i czy wszystko zabrałeś – przeprowadzka powinna być nie tylko szybka, ale i bezpieczna.
  6. Umieść teczkę z najpotrzebniejszymi dokumentami oraz ich kopiami, np. z umową najmu, w łatwo dostępnym miejscu – niezbędne w czasie przeprowadzki dokumenty warto mieć pod ręką.
  7. Zgromadź w jednym miejscu podstawową garderobę, przybory toaletowe, pościel – bagaż podręczny na pierwszy dzień po przeprowadzce również powinien być łatwo dostępny
  8. Zadbaj o to, by znaleźć dzieciom zajęcie lub opiekę, o ile je masz.

Teraz już wiesz, jak się pakować do przeprowadzki, jak się do niej przygotować i o czym powinieneś pamiętać.

Czy musisz pakować się sam? Przeprowadzki międzynarodowe i krajowe z firmą

Do przeprowadzki można się przygotować samemu, a skoro wiesz, jak się pakować przy przeprowadzce, nie powinno to już być aż tak problematyczne. Jednocześnie pakowanie się i przeprowadzka może być procesem czasochłonnym i męczącym. Czasem warto więc poszukać wyspecjalizowanej firmy zajmującej się przeprowadzkami, aby transport z pakowaniem mógł za ciebie zrealizować ktoś inny.

Jest wiele zalet współpracy z firmą przeprowadzkową. Kompleksowa obsługa sprawia, że planowaniem, materiałami, logistyką transportu, samochodem do przeprowadzki, ekipą do załadunku i rozładunku zajmie się doświadczony przewoźnik. To także gwarancja bezpiecznego transportu, pomoc w załatwieniu formalności, a także indywidualne traktowanie, bardzo często w atrakcyjnej cenie. Z firmą przeprowadzka będzie szybka, sprawna i zdecydowanie bardziej spokojna, a zwłaszcza przeprowadzka międzynarodowa. Oczywiście, o ile zatrudni się solidnych i sprawdzonych fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =

Saturday, Apr 20, 2024